Výměna/Oprava el. stahovačky v zadních dvěřích

Porucha stahovacího mechanismu okna je jedním z nejčastějších problémů. Bývá to způsobeno únavou plastového jezdce, který praskne a okno sjede dolů. Opravu většinou každý řeší výměnou celého mechanismu, ale ne vždy to je potřeba a oprava může stát i pár korun. Toto platí pro situaci, kdy se již nesnažíte s oknem hýbat. Pokud ano, může dojít k poškození lanka a nemusí stačit vyměnit jen plastový jezdec. Tento návod se bude týkat zadních dvěří.

Potřebné nářadí:
Torx T20
Torx T25
Křížový šroubovák
Plochý šroubovák

Potřebné díly:
1U0837584 – Levý plastový jezdec
1U0839583 – Pravý plastový jezdec
1U0839461B – Zadní levá stahovačka
1U0839462B – Zadní pravá stahovačka

Původní rozpadlý jezdec a nový

V prvé řadě je potřeba demontovat obložení dveří. Jeden křížový šroub je schovaný za klikou/krytem reproduktoru s ovládáním okna. Kryt reproduktoru je zde pouze nacvaknutý, po vycvaknutí je potřeba odpojit konektor tlačítka okna. Nyní už je vidět malý křížový šroub. Dalších sedm šroubů Torx T20 naleznete po obvodu obložení. Poslední dva křížové šrouby se nachází pod krytem madla dveří. Při demontáží krytu madla postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození krytu nebo obložení. Nejvíce se mi osvědčilo „vyloupnutí“ madla za spodu s pomocí plochého šroubováku. Po vyšroubování všech šroubů je třeba obložení sundat tahem nahoru, protože je zaháknuté za rám okna. Teď už stačí pouze vyháknout lanko kliky a odpojit konektor reproduktoru.

Po sundání igelitu už by měl být vidět mechanismus stahování okna. Nejprve povolte žlutě označené 10mm matice, které drží okno. Okno bude pravděpodobně již dole, pokud ne, tak okno stáhněte, abyste měli k maticím přístup. Samotné okno vytáhněte nahoru a zajistěte proti spadnutí. Následně odpojte zeleně označený konektor k řídící jednotce okna a povolte červeně označené Torxy T25. Torxy stačí povolit, není nutné je vyšroubovat. V tuto chvíli už nic nebrání k vytažení stahovačky ze dveří. Pokud měníte celou stahovačku, opačným postupem namontujete novou.

Červeně jsem označil rozpadlý jezdec, který je většinou původcem problému. Pokud je vše v pořádku, stačí tento kousek plastu vyměnit. Zeleně jsou označené Torxy T25 držící motorek stahovačky, který zároveň schovává namotané lanko. Pro úspěšnou výměnu plastového jezdce budete muset nejspíš vycvaknout modrou zarážku u kladky lanka, abyste trochu uvolnily lanko. Na třetí fotce je už jezdec vyměněný.

Jelikož bylo i v mém případě s oknem hýbáno, rozebral jsem i samotný mechanismus, abych zjistil, v jakém stavu je lanko. Zjistil jsem, že mi lanko vyskočilo z drážek, naštěstí nebylo nijak zamotané nebo zlámané. Stačilo tedy lanko zpět namotat. Je potřeba ho namotat tak, aby oba konce lanka opouštěly spolu sousedící drážky proti sobě, jako je to vidět na druhé fotce níže. Vycvaknutá modrá zarážka vám pomůže vrátit na své původní místo i pružinky u krytu mechanismu (označeno červeně). Pokud máte lanko zlámané či jinak poškozené, můžete ho zkusit opravit. Pokud se to nepovede, nezbývá vám nic jiného, než vyměnit celou stahovačku.

 

Po úspěšné opravě stačí stahovačku složit zpět. Drážku, v které jezdí jezdec doporučuju promazat.

Opačným postupem složíme celé dveře. Je důležité vrátit i igelit, aby nezatékalo do auta. Při montáží obložení dveří nezapomeňte zaháknout lanko do kliky (červeně označeno) a lanko zajistit v držáku (zeleně označeno).

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *